გაკვეთილის გეგმა


N1- გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებელი: მანანა გიგავა

საგანი:
ფიზიკა
კლასი:
8
თემა:
სითბოს რაოდენობა
დრო:
45 წთ


მოსწავლეთა პროფილი:

8კლასში არის 23  მოსწავლე. სსსმ მოსწავლე ამ კლასში არ არის 
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი:
        
ფიზ.VIII.8.მოსწავლეს შეუძლია აღწეროს ნივთიერების აგერგატული მდგომარეობები და ერთი აგრეგატული მდგომარეობიდან მეორეში გადასვლა.
გაკვეთილის მიზანი:  
მონაცემთა ინტერპრეტაციის უნარის განვითარება.სხეულის გათბობისათვის საჭირო სითბოს რაოდენობის განმსაზრვრელი ფორმულის დადგენა.
საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები:

აღწერს სითბოცვლის პროცესებს  და რაოდენობრივად აღწერს მათ.
სასწავლო მასალა და რესურსები:
ჩაიდანი,სახურებელი,წყალი.სახელმძღვანელო.
შეფასება:

ჯგუფურ  მუშაობას და ცდის ჩატარებას  შევაფასებ შესაბამისი კრიტერიუმებით, რომელიც იციან ბავშვებმა და მუშაობის დაწყებისას კიდევ ერთხელ შევახსენებ.დავაკვირდები ერთ რომელიმე ჯგუფს და დაკვირვების შედეგებს ჩავინიშნავ .გამოვიყენებ განმავითარებელ და განმსაზრვრელ შეფასებებს.
აქტივობა: 1
მიზანი: გამოწვევა, წინარე ცოდნის გააქტიურება.( დრო: 10 წთ)
     შესასვლელი ბილეთების დახმარებით დავადგენ რა იციან მოსწავლეებმა ამ საკითხთან დაკავშირებით. დაფაზე დაწერილ კითხვებს წერილობით გასცემენ პასუხს, რომელსაც ჯგუფური მუშაობის დროს გადავიკითხავ და თუ საჭიროდ ჩავთვლი დამატებით ინსტრუქციას მივცემ.დაფაზე დავწერ კითხვებს:  რა იციან სითბოს რაოდენობის შესახებ? ჩამოაყალიბე მოკლედ ლაბორატორიული სამუშაოს მსვლელობა.სამბალიანი შეფასების სისტემით როგორ შევაფასებ საკუთარ თავს ამ საკითხში?
აქტივობა: 2
მიზანი: მოსწავლე  ატარებს დაგეგმილ ცდას უსაფრთხოების წესების დაცვით; აწარმოებს  დაკვირვებას და გაზომვებსიღებს სარწმუნო მონაცემებს; ითვლის სითბოს რაოდენობას სხვადასხვა ტემპერატურაზე .( დრო: 15  წთ)
         ოთახში მერხებს წინასწარ დავალაგებ ჯგუფური მუშაობისთვისგაკვეთილის მსვლელობისას დრო რომ არ დავკარგო.

აქტივობა: 3
იზანი: იყენებს სხვადასხვა ხერხს  ( ცხრილებს, გრაფიკებს, ) მონაცემთა წარმოსადგენად; ( დრო: 15 წთ)
    თითოეული ჯგუფიდან შემთხვევითი შერჩევის პრინციპით შევარჩევ ერთ მოსწავლეს, რომელიც გააკეთებს ნამუშევრის პრეზენტაციას. წინასწარ გამზადებული მექნება პატარა ფურცლებზე დაწერილი მოსწავლეთა სახელები, დავკეცავ და შემთხვევით რომელსაც ამოვიღებ, ის მოსწავლე გააკეთებს პრეზენტაციას.

დავალებას ჩავუნიშნავ და დავემშვიდობები, დავალებად  ექნებათ სითბოს რაოდენობა და მოსწავლის რვეულიდან შესაბამისი ამოცანები. 5 წთ.


No comments:

Post a Comment